Hotel Veselka

Hotel Veselka

26. srpna 1972 přišly Pardubice o jedno ze svých nejvýznamnějších kulturně společenských center. Toho dne byl zbourán legendární hotel Veselka, jenž stál v místech dnešního paláce Magnum a uzavíral tak tuto část Třídy Míru.   Budova Hostince byl vybudován na konci 17. století a stejně jako neměl slavný konec, ani jeho počátky nebyly zrovna nejlepší. Hotel prošel dvěma dražbami a následně jej poničil požár. Od té doby však byl hotel přestavován, rozšiřován a stával se centrem. V dobách největší slávy tak již nabízel ke společenskému vyžití kavárnu, hernu, společenské místnosti a sál Odeon. Hotel měl kapacitu 110 pokojů.

Za dobu jeho existence jej navštívily a jeho služeb využily osobnosti své doby, František Josef I, T. G. Masaryk, F. Palacký, F. L. Rieger, Bedřich Smetana i Antonín Dvořák … Není bez zajímavosti, že hotel vlastnila a provozovala i rodina Jana Kašpara, resp. jeho otec František. Za doby druhé světové války byl hotel ve vlastnictví Arnošta Košťála, jenž se aktivně účastnil odboje, který byl za účast na něm v roce 1942 popraven. Ve vinárně byl zaměstnán i Josef Valčík, člen výsadku Silver A.

Po válce byl hotel znárodněn a připadl do majetku Restaurací a jídelen, z hotelových pokojů byly utvořeny kanceláře. Budova chátrala, až byla přes protesty Pardubáků zbořena. V současné době jen o kus dál je plánována výstavba budovy „Nová Veselka“ jenž se má podle záměrů investora stát administrativně obchodním centrem Pardubic. Dle vlastních slov je záměrem navázat na legendu původní Veselky. Doufejme, že se jim tento záměr zdaří …